Ազգային փոքրամասնության պատգամավորը կամուրջ է տվյալ համայնքի եւ պետական ապարատի միջեւ. Ալեքսեյ Սանդիկով
Ազգային փոքրամասնության պատգամավորը տվյալ համայնքի եւ Կառավարության միջեւ իրական կապող օղակն է. ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստանում ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Սանդիկովը խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Նա անդրադարձել է խորհրդարանի ազգային փոքրամասնության պատգամավորների ընթացիկ գործունեությանը, կարեւորել այն մեծ օրենսդրական աշխատանքը, որ նրանք կատարում են ի պաշտոնե, ինչպես նաեւ շեշտադրել տարբեր խնդիրների շուրջ գործադիր իշխանության տարբեր մարմինների հետ համագործակցությունը, ինչի շնորհիվ լուծում են ստանում բազմաթիվ մեծ ու փոքր հարցեր:
Ալեքսեյ Սանդիկովն ընդգծել է ազգային փոքրամասնությունների լեզվի, մշակույթի պահպանման ու զարգացման խնդիրների լուծման գործում համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում ռուսական թեքումով, ՌԴ-ում հայկական դպրոցների աշակերտներին մայրենի լեզվով դասագրքերով ապահովման խնդրին, տեղեկացրել, որ առաջիկայում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ռուսական կողմը մեր երկիր կառաքի շուրջ 60 հազար դասագիրք: Իսկ ՌԴ-ում գործող հայկական կրթօջախները կապահովվեն հայերեն դասագրքերով:
Ալեքսեյ Սանդիկովի հավաստմամբ այս տարվա մայիսի 9-ին ՌԴ մայրաքաղաքում տեղի ունենալիք ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի զորահանդեսին ներկա կլինեն նաեւ Հայաստանի երկու վետերան, որոնց տարիքն արդեն անցնում է հարյուրը: «Մեծ հայրենականը մեր երկրի պատմության էջն է, Հայաստանից յուրաքանչյուր 3-րդը մասնակցել է պատերազմին, տվել ենք 100-ից ավելի հերոսներ, ունենք չորս մարշալ»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը:
Պատասխանելով ուսանողներից մեկի` ռուսական խաղաղապահ զորքի Արցախում տեղակայման ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ հարցին` Ալեքսեյ Սանդիկովը փաստել է իր անձնական տեսակետը. «Քանի դեռ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ չկա խաղաղության պայմանագիր, քանի դեռ լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, ռուս խաղաղապահները պետք է մնան Արցախում»:

“Депутат от национального меньшинства – реальное связующее звено между данной общиной и правительством”, -  отметил на встрече со студентами факультета международных отношений ЕГУ, проходящими практику в парламенте, депутат фракции "Гражданский договор", представитель русской общины Армении А.Сандыков.
Он коснулся текущей деятельности представителей национального меньшинства в парламенте, особо отметил большую законодательную работу, которую они выполняют по должности, а также подчеркнул сотрудничество с различными органами исполнительной власти по разным проблемам, требующим разрешения.
А.Сандыков подчеркнул необходимость совместной работы в решении проблем сохранения и развития языка и культуры национальных меньшинств. Депутат также затронул проблему обеспечения учебниками на русском языке учащихся армянских школ с русским уклоном в Армении,   а также учащихся армянских школ в Российской Федерации учебниками на родном языке, сообщил, что согласно достигнутой договоренности, российская сторона в ближайшее время поставит в РА около 60 тысяч учебников, а действующие в РФ армянские образовательные центры будут обеспечены учебниками на родном языке.
По Сандыкову, двое ветеранов Армении, возраст которых уже перевалил за сто, будут присутствовать на военном параде Победы над фашизмом, который пройдет в столице России 9 мая этого года. "Великая Отечественная – страница истории нашей страны, каждый третий армянин участвовал в войне, мы дали более 100 героев, у нас есть четыре маршала", - отметил депутат НС.
Отвечая на вопрос одного из студентов о продлении срока дислокации российских миротворческих сил в Арцахе, А.Сандыков высказал свою личную точку зрения: “Пока нет мирного договора между Арменией и Азербайджаном, пока не решен вопрос Нагорного Карабаха, российские миротворцы должны оставаться в Арцахе”.